Estedent 2018 Katalog
 • Facebook icon
 • Twitter icon
 • Instagram icon
 • Youtube icon

Ağız ve Diş Sağlığı

Ağız ve Diş Sağlığı
Danışmanlarımızın sizi aramasınız ister misiniz?

Ağız bakımı insan sağlığı için son derece önemlidir. Düzenli yapılan çürük kontrolleri ve diş taşı temizliği oluşabilecek sorunların erken teşhisini ve dişlerin ağızda uzun vadede sağlıklı kalmasını sağlayacaktır.

BÖLÜMLERİMİZ

 • Ağız ,Diş ve Çene Cerrahisi
 • Pedodonti (Çocuk Diş Tedavisi)
 • Protetik diş tedavisi ( Tam, bölümlü, sabit protez)
 • Ortodonti
 • Periodontoloji (Diş eti Hastalıkları ve Tedavisi)
 • Endodonti (kanal tedavisi)
 • Restoratif DişTedavisi (dolgu ve kırık dişlerin konservatif yöntemlerle tedavisi)

Ağız ,Diş ve Çene Cerrahisi

Bu bölüm içerisinde ana başlıkta toplanabilecek uygulamalar şu şekildedir ;

 Diş çekimi, gömülü dişlerin çekimleri (20 yaş dişleri), çene ve çevre dokuların kistlerinin tedavisi, implant uygulamaları  ve çenenin diğer hastalıkları ve patolojilerinin medikal ve cerrahi tedavileri

Pedodonti (Çocuk Diş Tedavisi)

Pedodonti çocukların ağız, çene ve diş sağlığıyla ilgilenen diş hekimliği branşıdır. Küçük yaştan itibaren düzenli şekilde takip edilen ağızlarda sağlıklı ve düzgün bir gelişim elde edilmektedir. Sizler de ebeveyn olarak çocuğunuzun diş sağlığı için diş hekimine çocuğunuzu götürüp muayene ettirmelisiniz. 12-13 yaşlarına kadar çocuklarda bazı süt dişleri halen mevcuttur. Bazı vakalarda süt dişleri ergenlik dönemi ve sonrasında da ağızda kalmaktadır bunun sonucu olarak asıl dişler zorlanarak çıkmakta bazen çarpık çıkmasından dolayı ortodontik sorunlara sebep oluşturabilmektedir. Tahmini 12-13 yaşına kadar ağızda kalan süt dişleri daha erken yaşlarda da kaybedilirse sıkıntı oluşturabilmektedir. Sağlığını kaybetmiş süt dişleri için de dolgu, çekim, yer tutucu vb. tedaviler oldukça önemlidir.

 

PROTETİK DİŞ TEDAVİSİ

Ağızda eksik olan dişlerin yerine protez yapılarak hem sağlık hemde görsellik olarak kişinin ihtiyacını karşılayan diş hekimliği branşıdır. Diş protezi iki bölümden oluşur hareketli protezler ve sabit protezler. Hareketli protezler;  total protez (tam damak), bölümlü protezler (kroşeli, hassas tutuculu) ayrıca implant üstü olarak çalışılan total protezler de mevcuttur. Sabit protezlerde ise metal destekli porselen ve zirkonyum destekli porselen kron, köprüler yaygın olarak çalışılmaktadır. Fonksiyonel ve estetik amacı olan bu branşta her hastaya göre çeşitli çözümler üretilebilmektedir. Diş kaplama ve damak yaptırmak gibi halk arasında yaygın olarak kullanılan terimler protetik diş tedavisinin alanına girer.Ayrıca bu bölümün konusu olan estetik diş hekimliğinde uygulanan   tam seramik ve laminate kronlar ile hasta memnuniyeti günümüzde dişten en az kesim yapılarak sağlanabilmektedir.

ORTODONTİ

Dişlerdeki çarpıklığı gidermek, doğru bir şekilde dişleri konumlandırarak düzgün ağız ve çene yapısı oluşturmak, alt ve üst çenelerdeki kapanış sorunlarını gidermek için çalışan diş hekimliği (ortodontist) branşıdır.  Erken yaşta başlayan tedavilerde çabuk sonuç alınırken ilerleyen yaşlarda tedavi süresi uzun ve zor sürebilmektedir. Diş teli tedavilerinde hastanın ağız ve çene yapısına göre farklı metotlar uygulanabilir bunu ancak ortodontist belirleyebilir.

Tedavi edilmeyen çarpık dişlerin temizliği ve bakımı daha zordur zaman içinde iyi temizlenmediğinden dolayı çürükler ve diş eti rahatsızlıkları oluşabilir. Halk arasında en yaygın ismiyle diş teli olarak bilinen ortodonti  Ortodonti tedavisi süreci hasta için zaman ve sabır isteyen büyük oranda istenilen sonuçların alınabildiği bir diş hekimliği branşıdır. 

PERİODONTOLOJİ

Diş eti hastalıklarını inceleyen periodontoloji diş hekimliğinin ayrı bir koludur. Bu alanda doktora yapan diş hekimlerine periodontist denir. Diş eti iltihabının ilk semptomu gingivitis diye adlandırılır. Bu hastalık diş eti tedavisi ve iyi bir ağız bakımıyla tedavi edilebilirken daha sonraki aşaması olan periodontitis, çene kemiği (alveol kemiği) erimesine bile neden olabilir. Dişlerinizde çürük olmasa bile diş eti hastalıkları yüzünden diş kaybedebilirsiniz.

Birçok farklı sebepten meydana gelebilen bu hastalık önlem alınmazsa ağız sağlığını ciddi bir şekilde tehdit edebilir. Şayet diş eti kanaması, diş eti çekilmesi gibi şikayetleriniz varsa  hekiminizden randevu alıp muayene olmanız ağız ve diş sağlığınız için gereklidir.

ENDODONTİ (Kanal Tedavisi)

Endodonti,  kök kanalı tedavilerinin gerçekleştirildiği diş hekimliği branşıdır.

Endodontik tedavi denince genellikle akla kanal tedavisi gelir. Diş tedavisi işlemleri arasında da en korkulan tedavi genellikle kanal tedavisidir. Günümüzde kanal tedavisi canlı dişlerde tek seansta, canlılığını yitirmiş dişlerde de genellikle iki seansta yapılmaktadır.

Kanal tedavisi aşamaları

Radyografi alınarak ve ağız içerisinde muayene edilerek sorunlu dişin tespit edilmesi.
Diş canlı ise lokal anestezi yapılarak diş ve çevre dokulardaki duyarlılığın yok edilmesi.
Dişin mine ve dentin tabakalarındaki çürüklerin temizlenerek pulpaya ulaşılacak boşluğun oluşturulması.
Dişe rubber dam takılarak ağız içi ortamdan izole edilmesi.
Elektronik aletler kullanılarak çalışma uzunluğunun saptanması ve radyografi ile teyit edilmesi.
Döner alet sistemleri ve el aletleri kullanılarak kök kanalı içindeki enfekte dentin tabakalarının, mikroorganizmaların uzaklaştırılması ve kök kanallarının şekillendirilmesi.
Kök kanallarının çeşitli kök kanalı dezenfektanları kullanılarak mikroorganizmalardan arındırılması
Kanal tedavisine başlarken diş canlı değil ise kök kanalı içine konulacak bir kanal antiseptiği ile belirli bir süre beklenmesi ve sonraki buluşmada kök kanalarının doldurulması.

Kök kanalı tedavisinden sonra, dişin çevre dokularla ilişkisi kesilerek enfeksiyonun bir daha oluşmaması ve dişin çevre dokularında meydana gelmiş bir hasar varsa onun onarılması amaçlanır.

Kanal tedavisini takiben, özellikle de canlı dişlerin tedavisinin ardından, dişte birkaç gün hafif bir ağrı veya dişin üzerine basıldığında ağrı oluşabilir. Bu kanal tedavisi sonrası oluşan normal bir ağrıdır. Kanal tedavisi yapılan dişin biraz korunmasıyla kısa sürede ortadan kalkar. Bugün için doğru tedavi yöntemi uygulanan kanal tedavilerde başarı oranı %90’a varmaktadır.

RESTORATİF DİŞ TEDAVİSİ (dolgu ve kırık dişlerin konservatif yöntemlerle tedavisi)

Günümüzde diş hastalıklarının önlenmesine yönelik çalışmalar giderek artmaktadır. Restoratif diş tedavisi, diş sert dokularını ilgilendiren, bakteri kaynaklı ya da bakteri olmaksızın gelişen tüm rahatsızlıkların ya da mevcut estetik şikâyetlerin teşhis, tedavi ve takibinin gerçekleştirilmesidir. Restoratif diş tedavisi sürecinde hastanın şikâyetinin giderilmesinin dışında; çürük, aşınmış, hassas, renkleşmiş, aralıklı, doku anomalisi olan ve kırık dişlerin kaybedilmiş fonksiyon ve estetiğinin geri kazandırılması da sağlanmaktadır. Restoratif diş tedavisinde yaptığımız uygulamalar; erken dönem çürük teşhisi ve tedavi planlaması, konservatif tedavi yaklaşımları, kompozit restorasyonlar, diş beyazlatma uygulamaları, porselen restorasyonları, kompozit veya seramik ön bölge porselen lamina uygulamalarıdır. 

 • Amalgam, kompozit ve cam iyonomer dolgular.
 • Travma ve diş kırıklarında estetik yaklaşımlar.
 • Direkt-indirekt kompozit ve porselen estetik restorasyonlar.
 • Dentin hassasiyeti tedavileri.
 • Gülüş tasarımı.
 • Vital diş beyazlatma.
 • Vitap pulpa tedavileri.
 • Geriatri ve onkoloji hasta gruplarında konsrevatif diş tedavileri.
 • Yetişkinlerde bireysel çürük önleyici uygulamalar.
 • Pre-protetik restorasyonlar.

"Bu İçerik Ve Görsel Sadece Bilgilendirme Amaçlıdır.Tedavi Yöntemleri İçin Mutlaka Doktorumuz İle Görüşünüz."  

Bölümlerimiz